Прејди на содржината

Розиц

Координати: 51°1′0″N 12°22′0″E / 51.01667° СГШ; 12.36667° ИГД / 51.01667; 12.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Розиц
Црква во Розиц
Црква во Розиц
Црква во Розиц
Грб на Розиц
Розиц во рамките на Германија
Розиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 5
Градоначалник Штефен Штанге (независен)
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 185 м
Население 2.721 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 209 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034498
Местоположба на Розиц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°1′0″N 12°22′0″E / 51.01667° СГШ; 12.36667° ИГД / 51.01667; 12.36667

Розиц (германски: Rositz) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Кралските воздушни сили ја бомбардирале нафтената рафинерија во Розиц на 14/15 февруари 1945, како дел од операцијата Тандерклап.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)