Прејди на содржината

Ледла

Координати: 50°59′51″N 12°23′21″E / 50.99750° СГШ; 12.38917° ИГД / 50.99750; 12.38917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледла
Црква во Ледла
Црква во Ледла
Црква во Ледла
Ледла во рамките на Германија
Ледла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 4
Градоначалник Забине Франке (СДП)
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 200 м
Население 714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 03447, 034498
Портал www.rositz.de
Местоположба на Ледла во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°59′51″N 12°23′21″E / 50.99750° СГШ; 12.38917° ИГД / 50.99750; 12.38917

Ледла (германски: Lödla) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)