Прејди на содржината

Монштаб

Координати: 50°59′34″N 12°21′27″E / 50.99278° СГШ; 12.35750° ИГД / 50.99278; 12.35750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Монштаб
Црква во Монштаб
Црква во Монштаб
Црква во Монштаб
Монштаб во рамките на Германија
Монштаб
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 5
Градоначалник Херберт Прел
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 195 м
Население 383 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034498
Портал www.monstab-web.de
Местоположба на Монштаб во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°59′34″N 12°21′27″E / 50.99278° СГШ; 12.35750° ИГД / 50.99278; 12.35750

Монштаб (германски: Monstab) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Монштаб се наоѓа на околу 6 километри западно од Алтенбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)