Прејди на содржината

Дроген

Координати: 50°55′3″N 12°18′59″E / 50.91750° СГШ; 12.31639° ИГД / 50.91750; 12.31639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дроген
Дроген во рамките на Германија
Дроген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Алтенбургер Ланд
Месни единици 2
Градоначалник Кристине Хелбиг
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 265 м
Население 165  (31 декември 2006)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Местоположба на Дроген во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°55′3″N 12°18′59″E / 50.91750° СГШ; 12.31639° ИГД / 50.91750; 12.31639

Дроген (германски: Drogen) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија, и припаѓа на општинската заедница со истото име.

Географија

[уреди | уреди извор]

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Општини со кои се граничи Дроген се Алткирхен, Добичен, Небдениц, градот Шмелн и Вилденбертен.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Дроген се состои од две единици: Дроген и Молис.

Интересен факт

[уреди | уреди извор]

Дроген има необично име (неговото име значи дроги на германски), што предизвикува неговите улични знаци често да бидат подложни на кражби.