Прејди на содржината

Гесниц

Координати: 50°53′25″N 12°25′58″E / 50.89028° СГШ; 12.43278° ИГД / 50.89028; 12.43278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гесниц
Црква во Гесниц
Црква во Гесниц
Црква во Гесниц
Грб на Гесниц
Гесниц во рамките на Германија
Гесниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градски единици 6
Градоначалник Волфганг Шолц
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 202 м
Население 3.389 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 242 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04639
Повик. бр. 034493
Портал www.goessnitz.de
Местоположба на градот Гесниц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°53′25″N 12°25′58″E / 50.89028° СГШ; 12.43278° ИГД / 50.89028; 12.43278

Гесниц (германски: Gößnitz) — град во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Плајсе, 12 километри јужно од Алтенбург и 20 километри северозападно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)