Хајерсдорф

Координати: 50°50′0″N 12°20′0″E / 50.83333° СГШ; 12.33333° ИГД / 50.83333; 12.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Црква во Хајерсдорф
Хајерсдорф во рамките на Германија
Хајерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Градоначалник Хелга Лајтхолт
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 290 м
Население 114 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 03762
Местоположба на Хајерсдорф во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 12°20′0″E / 50.83333° СГШ; 12.33333° ИГД / 50.83333; 12.33333

Хајерсдорф (германски: Heyersdorf) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Хајерсдорф се наоѓа близу општините Пониц, градот Шмелн и Тонхаузен во округот Алтенбург; како и близу градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Историја[уреди | уреди извор]

До 1920, Хајерсдорф бил дел од Саксо-Алтенбург.

Администрација[уреди | уреди извор]

Заедно со Пониц, Хајерсдорф е доделена општина на Гесниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)