Пониц

Координати: 50°50′0″N 12°25′20″E / 50.83333° СГШ; 12.42222° ИГД / 50.83333; 12.42222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пониц
Црква во Пониц
Црква во Пониц
Црква во Пониц
Грб на Пониц
Пониц во рамките на Германија
Пониц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Месни единици 5
Градоначалник Герд Кин (ДХС)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 223 м
Население 1.524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04639
Повик. бр. 034493 и 03764
Местоположба на Пониц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 12°25′20″E / 50.83333° СГШ; 12.42222° ИГД / 50.83333; 12.42222

Пониц (германски: Ponitz) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Особено е позната по нејзините барокни оргули од Готфрид Зилберман[2] и по нејзиниот извонредно ексцентричен ренесансен дворец.[3] Општински единици на Пониц се Чепел, Мерлах, Гутеборн и Гринберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-03-25. Посетено на 2012-11-04.
  3. Home

Надворешни врски[уреди | уреди извор]