Крибич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крибич
Црква во Крибич
Црква во Крибич
Црква во Крибич
Грб на Крибич
Крибич во рамките на Германија
Крибич
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Розиц
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Буркхарт (Левица)
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 200 м
Население 990 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 03448
Портал www.rositz.de
Местоположба на Крибич во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°1′27″N 12°20′23″E / 51.02417° СГШ; 12.33972° ИГД / 51.02417; 12.33972Координати: 51°1′27″N 12°20′23″E / 51.02417° СГШ; 12.33972° ИГД / 51.02417; 12.33972

Крибич (германски: Kriebitzsch) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)