Прејди на содржината

Јонасвалде

Координати: 50°50′21″N 12°17′16″E / 50.83917° СГШ; 12.28778° ИГД / 50.83917; 12.28778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Црква во Јонасвалде
Јонасвалде во рамките на Германија
Јонасвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 2
Градоначалник Ролф Матес
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 190 м
Население 318 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.jonaswalde.de
Местоположба на Јонасвалде во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′21″N 12°17′16″E / 50.83917° СГШ; 12.28778° ИГД / 50.83917; 12.28778

Јонасвалде (германски: Jonaswalde) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Географија

[уреди | уреди извор]

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Хојкевалде, Тонхаузен и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; Рикерсдорф во округот Грајц; како и градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на два дела: Јонасвалде и Нишвиц.

Историја

[уреди | уреди извор]

Од 1826 до 1920, Јонасвалде била дел од Саксо-Алтенбург.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]