Тонхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Црква во Тонхаузен
Тонхаузен во рамките на Германија
Тонхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Градоначалник Андре Хупфер
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 300 м
Население 515 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034496
Портал www.thonhausen.de
Местоположба на Тонхаузен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°50′0″N 12°19′32″E / 50.83333° СГШ; 12.32556° ИГД / 50.83333; 12.32556Координати: 50°50′0″N 12°19′32″E / 50.83333° СГШ; 12.32556° ИГД / 50.83333; 12.32556

Тонхаузен (германски: Thonhausen) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Припаѓа на општинската заедница Оберес Шпротентал.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини кои се граничат со Тонхаузен се Јонасвалде, Хајерсдорф, градот Шмелн и Фолмерсхајн во округот Алтенбург; како и градот Кримичау во саксонскиот округ Цвикау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Тонхаузен е составен од три дела: Тонхаузен, Шенхајде и Ветелсвалде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)