Прејди на содржината

Требен

Координати: 51°3′0″N 12°27′0″E / 51.05000° СГШ; 12.45000° ИГД / 51.05000; 12.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Требен
Црква во Требен
Црква во Требен
Црква во Требен
Требен во рамките на Германија
Требен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Месни единици 4
Градоначалник Клаус Херман (ДХС)
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 154 м
Население 1.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 034343
Портал www.treben.de
Местоположба на Требен во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°3′0″N 12°27′0″E / 51.05000° СГШ; 12.45000° ИГД / 51.05000; 12.45000

Требен (германски: Treben) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)