Плајсенауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Плајсенауе (германски: Pleißenaue) е општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Требен.

Општинската заедница Плајсенауе се состои од следниве општини:

  1. Фокендорф
  2. Герстенберг
  3. Хазелбах
  4. Требен
  5. Виндишлојба

Координати: 51°03′00″ СГШ; 12°25′59″ ИГД / 51.050° СГШ; 12.433° ИГД / 51.050; 12.433