Плајсенауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Плајсенауе (германски: Pleißenaue) е општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Требен.

Општинската заедница Плајсенауе се состои од следниве општини:

  1. Фокендорф
  2. Герстенберг
  3. Хазелбах
  4. Требен
  5. Виндишлојба