Апфелштетауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Апфелштетауе (германски: Apfelstädtaue) е општинска заедница во округот Гота, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Георгентал.

Општинската заедница Апфелштетауе се состои од следниве општини:

  1. Емлебен
  2. Георгентал
  3. Херенхоф
  4. Хоенкирхен
  5. Петрирода