Прејди на содржината

Апфелштетауе

Координати: 50°49′01″N 10°40′01″E / 50.817° СГШ; 10.667° ИГД / 50.817; 10.667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Апфелштетауе (германски: Apfelstädtaue) — општинска заедница во округот Гота, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Георгентал.

Општинската заедница Апфелштетауе се состои од следниве општини:

  1. Емлебен
  2. Георгентал
  3. Херенхоф
  4. Хоенкирхен
  5. Петрирода

50°49′01″N 10°40′01″E / 50.817° СГШ; 10.667° ИГД / 50.817; 10.667