Георгентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Георгентал
Црква во Георгентал
Црква во Георгентал
Грб на Георгентал
Георгентал is located in Германија
Георгентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Петер Шнајдер
Основни податоци
Површина 28,81 км2
Надм. височина 390 м
Население 2.656  (31 декември 2006)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 036253
Портал www.georgenthal.de
Местоположба на Георгентал во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°49′0″N 10°40′0″E / 50.81667° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.81667; 10.66667Координати: 50°49′0″N 10°40′0″E / 50.81667° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.81667; 10.66667

Георгентал (германски: Georgenthal) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]