Гирштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гирштет
Црква во Гирштет
Црква во Гирштет
Црква во Гирштет
Гирштет во рамките на Германија
Гирштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Градоначалник Улф Хенигер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,62 км2
Надм. височина 245 м
Население 814 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036206
Портал www.vg-fahner-hoehe.de
Местоположба на Гирштет во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°2′35″N 10°49′38″E / 51.04306° СГШ; 10.82722° ИГД / 51.04306; 10.82722Координати: 51°2′35″N 10°49′38″E / 51.04306° СГШ; 10.82722° ИГД / 51.04306; 10.82722

Гирштет (германски: Gierstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)