Зонеборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зонеборн
Црква во Зонеборн
Црква во Зонеборн
Грб на Зонеборн
Зонеборн is located in Германија
Зонеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Гинтер Дитмар
Основни податоци
Површина 16,48 км2
Надм. височина 260 м
Население 1.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 32683
Повик. бр. 05263
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Зонеборн во рамките на округот Гота
Карта
Координати 51°0′0″N 10°35′0″E / 51.00000° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.00000; 10.58333Координати: 51°0′0″N 10°35′0″E / 51.00000° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.00000; 10.58333

Зонеборн (германски: Sonneborn) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)