Трехтелборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трехтелборн
Трехтелборн
Трехтелборн
Трехтелборн is located in Германија
Трехтелборн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Хартмут Бранд (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,67 км2
Надм. височина 310 м
Население 304 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036258
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Трехтелборн во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°59′33″N 10°49′2″E / 50.99250° СГШ; 10.81722° ИГД / 50.99250; 10.81722Координати: 50°59′33″N 10°49′2″E / 50.99250° СГШ; 10.81722° ИГД / 50.99250; 10.81722

Трехтелборн (германски: Tröchtelborn) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)