Голдбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голдбах
Грб на Голдбах
Голдбах (Тирингија) is located in Германија
Голдбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Дорис Кестнер
Основни податоци
Површина 12,15 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.627 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Голдбах во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°59′35″N 10°39′30″E / 50.99306° N; 10.65833° E / 50.99306; 10.65833Координати: 50°59′35″N 10°39′30″E / 50.99306° N; 10.65833° E / 50.99306; 10.65833

Голдбах (германски: Goldbach) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)