Титлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Титлебен
Титлебен во рамките на Германија
Титлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Алфред Мајс (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,26 км2
Надм. височина 280 м
Население 827 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03621
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Титлебен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°57′N 10°48′E / 50.950° СГШ; 10.800° ИГД / 50.950; 10.800Координати: 50°57′N 10°48′E / 50.950° СГШ; 10.800° ИГД / 50.950; 10.800

Титлебен (германски: Tüttleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Црква во Титлебен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)