Велфис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велфис
Црква во Велфис
Црква во Велфис
Грб на Велфис
Велфис is located in Германија
Велфис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Томас Рајнхарт
Основни податоци
Површина 29,36 км2
Надм. височина 405 м
Население 1.618  (31 декември 2006)
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99885
Повик. бр. 03624
Портал www.ohrdruf.de/woelfis.htm
Местоположба на Велфис во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°48′33″N 10°46′46″E / 50.80917° СГШ; 10.77944° ИГД / 50.80917; 10.77944Координати: 50°48′33″N 10°46′46″E / 50.80917° СГШ; 10.77944° ИГД / 50.80917; 10.77944

Велфис (германски: Wölfis) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]