Хајна (Гота)

Координати: 50°59′22″N 10°31′4″E / 50.98944° СГШ; 10.51778° ИГД / 50.98944; 10.51778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајна
Црква во Хајна
Црква во Хајна
Црква во Хајна
Хајна (Гота) во рамките на Германија
Хајна (Гота)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Лотар Рауш
Основни податоци
Површина 6,73 км2
Надм. височина 280 м
Население 510  (31 декември 2006)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036254
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Хајна во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°59′22″N 10°31′4″E / 50.98944° СГШ; 10.51778° ИГД / 50.98944; 10.51778

Хајна (германски: Haina) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]