Драј Глајхен

Координати: 50°52′N 10°49′E / 50.867° СГШ; 10.817° ИГД / 50.867; 10.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драј Глајхен
Замок во Драј Глајхен
Замок во Драј Глајхен
Замок во Драј Глајхен
Драј Глајхен во рамките на Германија
Драј Глајхен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Gotha
Основни податоци
Површина 57,82 км2
Население 5.375  (31 декември 2007)
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036202 + 036256
Портал www.drei-gleichen.de
Местоположба на Драј Глајхен во рамките на округот Gotha
Карта
Карта
Координати 50°52′N 10°49′E / 50.867° СГШ; 10.817° ИГД / 50.867; 10.817

Драј Глајхен (германски: Drei Gleichen) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2009 со спојување на поранешните општини Грабслебен, Милберг, Зеберген и Вандерслебен. Од мај 1992, овие општини соработувале во општинската заедница Драј Глајхен. Оваа општинска заедница била распуштена на 1 јануари 2009. Општината е именувана по трите слични замоци помеѓу Гота и Ерфурт, кои се наречени „drei Gleichen“.

Наводи[уреди | уреди извор]