Молшлебен

Координати: 51°0′16″N 10°46′47″E / 51.00444° СГШ; 10.77972° ИГД / 51.00444; 10.77972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Молшлебен
Црква во Молшлебен
Црква во Молшлебен
Црква во Молшлебен
Грб на Молшлебен
Молшлебен во рамките на Германија
Молшлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Ролф Берволф (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,24 км2
Надм. височина 290 м
Население 1.015 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036258
Портал www.molschleben.de
Местоположба на Молшлебен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°0′16″N 10°46′47″E / 51.00444° СГШ; 10.77972° ИГД / 51.00444; 10.77972

Молшлебен (германски: Molschleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)