Пфердингслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пфердингслебен
Црква во Пфердингслебен
Црква во Пфердингслебен
Црква во Пфердингслебен
Грб на Пфердингслебен
Пфердингслебен во рамките на Германија
Пфердингслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Дитер Хојман
Основни податоци
Површина 6,61 км2
Надм. височина 290 м
Население 386 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036258
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Пфердингслебен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°58′12″N 10°49′11″E / 50.97000° СГШ; 10.81972° ИГД / 50.97000; 10.81972Координати: 50°58′12″N 10°49′11″E / 50.97000° СГШ; 10.81972° ИГД / 50.97000; 10.81972

Пфердингслебен (германски: Pferdingsleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)