Лајнатал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лајнатал
Грб на Лајнатал
Лајнатал is located in Германија
Лајнатал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Клаус Јенш
Основни податоци
Површина 35,95 км2
Надм. височина 360 м
Население 3.581 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99894
Повик. бр. 03622; 036253; 03623
Портал www.gemeinde-leinatal.de
Местоположба на Лајнатал во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°54′0″N 10°38′0″E / 50.90000° N; 10.63333° E / 50.90000; 10.63333Координати: 50°54′0″N 10°38′0″E / 50.90000° N; 10.63333° E / 50.90000; 10.63333

Лајнатал (германски: Leinatal) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)