Гросфанер

Координати: 51°4′0″N 10°49′0″E / 51.06667° СГШ; 10.81667° ИГД / 51.06667; 10.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросфанер
Црква во Гросфанер
Црква во Гросфанер
Црква во Гросфанер
Грб на Гросфанер
Гросфанер во рамките на Германија
Гросфанер
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Градоначалник Карин Шнајдер
Основни податоци
Површина 11,41 км2
Надм. височина 200 м
Население 815 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036206
Портал www.vg-fahner-hoehe.de
Местоположба на Гросфанер во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°4′0″N 10°49′0″E / 51.06667° СГШ; 10.81667° ИГД / 51.06667; 10.81667

Гросфанер (германски: Großfahner) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)