Петрирода

Координати: 50°52′4″N 10°42′5″E / 50.86778° СГШ; 10.70139° ИГД / 50.86778; 10.70139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрирода
Црква во Петрирода
Црква во Петрирода
Црква во Петрирода
Грб на Петрирода
Петрирода во рамките на Германија
Петрирода
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Марсел Шенау
Основни податоци
Површина 3,15 км2
Надм. височина 365 м
Население 350  (31 декември 2006)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 036253
Портал www.vg-apfelstaedtaue.de
Местоположба на Петрирода во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°52′4″N 10°42′5″E / 50.86778° СГШ; 10.70139° ИГД / 50.86778; 10.70139

Петрирода (германски: Petriroda) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]