Буфлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буфлебен
Bufleben-Kirche-1.JPG
Грб на Буфлебен
Буфлебен is located in Германија
Буфлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Петер Вајдемилер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,17 км2
Надм. височина 285 м
Население 1.075  (31 декември 2006)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03621
Портал www.bufleben.de
Местоположба на Буфлебен во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°59′58″N 10°44′20″E / 50.99944° СГШ; 10.73889° ИГД / 50.99944; 10.73889Координати: 50°59′58″N 10°44′20″E / 50.99944° СГШ; 10.73889° ИГД / 50.99944; 10.73889

Буфлебен (германски: Bufleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]