Херзел (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херзел
Херзел (Тирингија) is located in Германија
Херзел (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Основни податоци
Површина 11,53 км2
Надм. височина 300 м
Население 4.727 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 410 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Местоположба на Херзел во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°55′N 10°35′E / 50.917° СГШ; 10.583° ИГД / 50.917; 10.583Координати: 50°55′N 10°35′E / 50.917° СГШ; 10.583° ИГД / 50.917; 10.583

Херзел (германски: Hörsel) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Била именувана по реката Херзел, која тече низ општината. Била создадена на 1 декември 2011 со спојување на поранешните општини Аспах, Ебенхајм, Фретштет, Херзелгау, Лауха, Мехтерштет, Метебах, Тојтлебен, Триглебен и Вајнгартен. Од март 1994, овие општини соработувале во општинската заедница Херзел. Оваа општинска заедница била распуштена на 1 декември 2011. Седиштето на општината и на поранешната општинска заедница е во Херзелгау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)