Фридрихсверт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрихсверт
Црква во Фридрихсверт
Црква во Фридрихсверт
Црква во Фридрихсверт
Грб на Фридрихсверт
Фридрихсверт во рамките на Германија
Фридрихсверт
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Фриц Баум (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,90 км2
Надм. височина 255 м
Население 578  (31 декември 2006)
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036254
Портал www.friedrichswerth.eu
Местоположба на Фридрихсверт во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°0′0″N 10°33′0″E / 51.00000° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.00000; 10.55000Координати: 51°0′0″N 10°33′0″E / 51.00000° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.00000; 10.55000

Фридрихсверт (германски: Friedrichswerth) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]