Кравинкел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кравинкел
Црква во Кравинкел
Црква во Кравинкел
Црква во Кравинкел
Грб на Кравинкел
Кравинкел во рамките на Германија
Кравинкел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Штефан Шамбах
Основни податоци
Површина 25,27 км2
Надм. височина 469 м
Население 1.633  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99330
Повик. бр. 03624
Портал www.crawinkel.de
Местоположба на Кравинкел во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°47′0″N 10°47′0″E / 50.78333° СГШ; 10.78333° ИГД / 50.78333; 10.78333Координати: 50°47′0″N 10°47′0″E / 50.78333° СГШ; 10.78333° ИГД / 50.78333; 10.78333

Кравинкел (германски: Crawinkel) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]