Цимернзупра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цимернзупра
Цимернзупра is located in Германија
Цимернзупра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Кристине Келнер
Основни податоци
Површина 7,41 км2
Надм. височина 308 м
Население 346 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036208
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Цимернзупра во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°59′0″N 10°52′0″E / 50.98333° СГШ; 10.86667° ИГД / 50.98333; 10.86667Координати: 50°59′0″N 10°52′0″E / 50.98333° СГШ; 10.86667° ИГД / 50.98333; 10.86667

Цимернзупра (германски: Zimmernsupra) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)