Бинштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бинштет
Црква во Бинштет
Црква во Бинштет
Црква во Бинштет
Бинштет во рамките на Германија
Бинштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Ралф Кинхаузен (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,17 км2
Надм. височина 350 м
Население 671 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036208
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Бинштет во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°1′2″N 10°50′52″E / 51.01722° СГШ; 10.84778° ИГД / 51.01722; 10.84778Координати: 51°1′2″N 10°50′52″E / 51.01722° СГШ; 10.84778° ИГД / 51.01722; 10.84778

Бинштет (германски: Bienstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)