Хоенкирхен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенкирхен
Грб на Хоенкирхен
Хоенкирхен (Тирингија) is located in Германија
Хоенкирхен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Јирген Безе (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,80 км2
Надм. височина 350 м
Население 708 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 036253
Портал www.hk.apfelstaedtaue.de
Местоположба на Хоенкирхен во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°50′55″N 10°42′4″E / 50.84861° N; 10.70111° E / 50.84861; 10.70111Координати: 50°50′55″N 10°42′4″E / 50.84861° N; 10.70111° E / 50.84861; 10.70111

Хоенкирхен (германски: Hohenkirchen) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)