Швабхаузен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швабхаузен
Црква во Швабхаузен
Црква во Швабхаузен
Црква во Швабхаузен
Грб на Швабхаузен
Швабхаузен (Тирингија) во рамките на Германија
Швабхаузен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Олаф Јунгклаус
Основни податоци
Површина 9,37 км2
Надм. височина 335 м
Население 784 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036256
Местоположба на Швабхаузен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°53′18″N 10°43′59″E / 50.88833° СГШ; 10.73306° ИГД / 50.88833; 10.73306Координати: 50°53′18″N 10°43′59″E / 50.88833° СГШ; 10.73306° ИГД / 50.88833; 10.73306

Швабхаузен (германски: Schwabhausen) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)