Делштет (Гота)

Координати: 51°4′55″N 10°48′47″E / 51.08194° СГШ; 10.81306° ИГД / 51.08194; 10.81306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Делштет
Црква во Делштет
Црква во Делштет
Црква во Делштет
Делштет (Гота) во рамките на Германија
Делштет (Гота)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Градоначалник Кристина Кемпф (BID)
Основни податоци
Површина 13,37 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.096 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036206
Портал www.doellstaedt.de
Местоположба на Делштет во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°4′55″N 10°48′47″E / 51.08194° СГШ; 10.81306° ИГД / 51.08194; 10.81306

Делштет (германски: Döllstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)