Ешенберген

Координати: 51°1′37″N 10°45′36″E / 51.02694° СГШ; 10.76000° ИГД / 51.02694; 10.76000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ешенберген
Црква во Ешенберген
Црква во Ешенберген
Црква во Ешенберген
Грб на Ешенберген
Ешенберген во рамките на Германија
Ешенберген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Карл-Хајнц Лерп (СлДП)
Основни податоци
Површина 12,66 км2
Надм. височина 300 м
Население 710 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036258
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Ешенберген во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°1′37″N 10°45′36″E / 51.02694° СГШ; 10.76000° ИГД / 51.02694; 10.76000

Ешенберген (германски: Eschenbergen) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)