Вангенхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вангенхајм
Црква во Вангенхајм
Црква во Вангенхајм
Црква во Вангенхајм
Грб на Вангенхајм
Вангенхајм во рамките на Германија
Вангенхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Дитер Јакоб
Основни податоци
Површина 9,99 км2
Надм. височина 260 м
Население 711  (31 декември 2006)
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Портал www.mittleres-nessetal.de/
wangenheim.htm
Местоположба на Вангенхајм во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°1′0″N 10°37′0″E / 51.01667° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.01667; 10.61667Координати: 51°1′0″N 10°37′0″E / 51.01667° СГШ; 10.61667° ИГД / 51.01667; 10.61667

Вангенхајм (германски: Wangenheim) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]