Ордруф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ордруф
Железничката станица
Железничката станица
Грб на Ордруф
Ордруф is located in Германија
Ордруф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Марион Хопф
Основни податоци
Површина 39,75 км2
Надм. височина 375 м
Население 9.820 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 247 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99885
Повик. бр. 03624
Портал www.ohrdruf.de
Местоположба на градот Ордруф во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°49′41″N 10°43′58″E / 50.82806° СГШ; 10.73278° ИГД / 50.82806; 10.73278Координати: 50°49′41″N 10°43′58″E / 50.82806° СГШ; 10.73278° ИГД / 50.82806; 10.73278

Ордруф (германски: Ohrdruf) — мал град во округот Гота, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на 30 километри југозападно од Ерфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)