Херенхоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херенхоф
Црква во Херенхоф
Црква во Херенхоф
Херенхоф is located in Германија
Херенхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Аксел Нагел (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,40 км2
Надм. височина 363 м
Население 767 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 036253
Местоположба на Херенхоф во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°50′35″N 10°41′13″E / 50.84306° СГШ; 10.68694° ИГД / 50.84306; 10.68694Координати: 50°50′35″N 10°41′13″E / 50.84306° СГШ; 10.68694° ИГД / 50.84306; 10.68694

Херенхоф (германски: Herrenhof) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)