Табарц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табарц
Црква во Табарц
Црква во Табарц
Црква во Табарц
Грб на Табарц
Табарц во рамките на Германија
Табарц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градоначалник Матијас Клем (СДП)
Основни податоци
Површина 21,15 км2
Надм. височина 400−440 м
Население 4.133 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 195 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99891
Повик. бр. 036259
Портал www.tabarz.de
Местоположба на Табарц во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°52′57″N 10°30′48″E / 50.88250° СГШ; 10.51333° ИГД / 50.88250; 10.51333Координати: 50°52′57″N 10°30′48″E / 50.88250° СГШ; 10.51333° ИГД / 50.88250; 10.51333

Табарц (германски: Tabarz) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Претставува зимски туристички центар и терминал на руралниот трамвај низ Тириншката Шума.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)