Фримар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фримар
Црква во Фримар
Црква во Фримар
Црква во Фримар
Фримар во рамките на Германија
Фримар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Основни податоци
Површина 9,37 км2
Надм. височина 285 м
Население 1.008 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036258
Местоположба на Фримар во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°59′0″N 10°47′0″E / 50.98333° СГШ; 10.78333° ИГД / 50.98333; 10.78333Координати: 50°59′0″N 10°47′0″E / 50.98333° СГШ; 10.78333° ИГД / 50.98333; 10.78333

Фримар (германски: Friemar) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)