Вестхаузен (Гота)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестхаузен
Грб на Вестхаузен
Вестхаузен (Гота) is located in Германија
Вестхаузен (Гота)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Мајнхард Елмрих
Основни податоци
Површина 4,68 км2
Надм. височина 270 м
Население 523 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Вестхаузен во рамките на округот Гота
Карта
Координати 51°0′56″N 10°41′12″E / 51.01556° N; 10.68667° E / 51.01556; 10.68667Координати: 51°0′56″N 10°41′12″E / 51.01556° N; 10.68667° E / 51.01556; 10.68667

Вестхаузен (германски: Westhausen) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)