Валтерсхаузен

Координати: 50°53′51″N 10°33′21″E / 50.89750° СГШ; 10.55583° ИГД / 50.89750; 10.55583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валтерсхаузен
Градската црква во Валтерсхаузен
Градската црква во Валтерсхаузен
Градската црква во Валтерсхаузен
Грб на Валтерсхаузен
Валтерсхаузен во рамките на Германија
Валтерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градски единици Градот и 3 места
Градоначалник Михаел Брихки (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,20 км2
Надм. височина 320 м
Население 12.712 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Портал www.waltershausen.de
Местоположба на градот Валтерсхаузен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°53′51″N 10°33′21″E / 50.89750° СГШ; 10.55583° ИГД / 50.89750; 10.55583

Валтерсхаузен (германски: Waltershausen) — град во округот Гота, Тирингија, Германија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градско собрание

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]