Дахвиг

Координати: 51°4′0″N 10°50′0″E / 51.06667° СГШ; 10.83333° ИГД / 51.06667; 10.83333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дахвиг
Црквата во Дахвиг
Црквата во Дахвиг
Црквата во Дахвиг
Дахвиг во рамките на Германија
Дахвиг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Градоначалник Фолкер Ашенбах (СДП)
Основни податоци
Површина 12,66 км2
Надм. височина 172 м
Население 1.608 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036206
Местоположба на Дахвиг во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°4′0″N 10°50′0″E / 51.06667° СГШ; 10.83333° ИГД / 51.06667; 10.83333

Дахвиг (германски: Dachwig) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)