Прејди на содржината

Балштет (Гота)

Координати: 51°2′1″N 10°43′1″E / 51.03361° СГШ; 10.71694° ИГД / 51.03361; 10.71694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Балштет (Гота)
Црква во Балштет
Црква во Балштет
Црква во Балштет
Грб на Балштет (Гота)
Балштет (Гота) во рамките на Германија
Балштет (Гота)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ерика Рајсер
Основни податоци
Површина 11,86 км2
Надм. височина 270 м
Население 732  (31 декември 2006)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Балштет (Гота) во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°2′1″N 10°43′1″E / 51.03361° СГШ; 10.71694° ИГД / 51.03361; 10.71694

Балштет (германски: Ballstädt) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]