Прејди на содржината

Емлебен

Координати: 50°54′0″N 10°42′0″E / 50.90000° СГШ; 10.70000° ИГД / 50.90000; 10.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емлебен
Црква во Емлебен
Црква во Емлебен
Црква во Емлебен
Грб на Емлебен
Емлебен во рамките на Германија
Емлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Норберт Штецер
Основни податоци
Површина 10,98 км2
Надм. височина 340 м
Население 691 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03621
Портал www.vg-apfelstaedtaue.de
Местоположба на Емлебен во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°54′0″N 10°42′0″E / 50.90000° СГШ; 10.70000° ИГД / 50.90000; 10.70000

Емлебен (германски: Emleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)