Тона (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тона
Градби во Тона
Градби во Тона
Градби во Тона
Грб на Тона
Тона (Германија) во рамките на Германија
Тона (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Месни единици 2
Градоначалник Франк Фатер (СДП)
Основни податоци
Површина 30,45 км2
Надм. височина 180 м
Население 2.778 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99958
Повик. бр. 036042
Портал www.vg-fahner-hoehe.de
Местоположба на Тона во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 51°4′30″N 10°43′59″E / 51.07500° СГШ; 10.73306° ИГД / 51.07500; 10.73306Координати: 51°4′30″N 10°43′59″E / 51.07500° СГШ; 10.73306° ИГД / 51.07500; 10.73306

Тона (германски: Tonna) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)