Нотлебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нотлебен
Црквата во Нотлебен
Црквата во Нотлебен
Нотлебен is located in Германија
Нотлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Несеауе
Градоначалник Јохен Бахис
Основни податоци
Површина 8,50 км2
Надм. височина 290 м
Население 423 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99192
Повик. бр. 036208
Портал www.vg-nesseaue.de
Местоположба на Нотлебен во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°57′55″N 10°50′40″E / 50.96528° СГШ; 10.84444° ИГД / 50.96528; 10.84444Координати: 50°57′55″N 10°50′40″E / 50.96528° СГШ; 10.84444° ИГД / 50.96528; 10.84444

Нотлебен (германски: Nottleben) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)