Прејди на содржината

Хелдбургер Унтерланд

Координати: 50°16′59″N 10°43′59″E / 50.283° СГШ; 10.733° ИГД / 50.283; 10.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Административна заедница Heldburger Unterland во Тирингија - област Хилдбургхаузен

Хелдбургер Унтерланд (германски: Heldburger Unterland) — општинска заедница во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Хелдбург.

Општинската заедница Хелдбургер Унтерланд се состои од следниве општини:

  1. Хелдбург
  2. Шлехтсарт
  3. Швајкерсхаузен
  4. Штрауфхајн
  5. Умерштат
  6. Вестхаузен

Општината Штрауфхајн станала член на општинската заедница Хелдбургер Унтерланд на 31 декември 2013.

50°16′59″N 10°43′59″E / 50.283° СГШ; 10.733° ИГД / 50.283; 10.733